GAZ KLUB ČR - DISKUZNÍ FÓRUM

Diskuze všech příznivců vozidel z východu
Právě je 22. 08. 2018 07:50

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nezávislé topení do sanitky
PříspěvekNapsal: 21. 12. 2011 14:04 
Opravdu ukecanej...

Člen OS GAZ KLUB ČR?: NE
Státní příslušnost: ČR
dvk píše:
Nevím jak toto topení, ale to novější BN-4 se po dochlazení samo vypne.

Tohle podle schéma zapojení asi taky. Z termostatu 6 (který je trvale napájen přes pól 4 svorkovnice 10) vede napájení na svorkovnici 10 (póly 3 a 5) a pak pokračuje na ventilátor 3. Ta bezpečnost byla u všech poměrně důkladně řešena. I tohle mám pocit vychází z licence nějakého Eberspachera...

http://kaufner.webz.cz
http://www.klub-vm.eu

PříspěvekNapsal: 21. 12. 2011 21:54 
Opravdu ukecanej...

Diky moc za podporu a cenné rady. Dnes jsem improvizoval s dvěma vypínači propojemými jako by to byl dvoupolový vypínač (zapne se jeden okruh a pak se k němu přídá druhý). Prvním vypínačem se rozjel větrák... no budu muset s ním něco udělat, protože to je opravdu randál... a druhým jsem zkusil zapnout zbytek(zatím bez benzínu).. bohužel jen cvakne relé a nic se neděje. Když jsem obešel pojistky a zkusil zapojit čerpadlo napřímo kabel na plus, taky se nic neděje, nic nevrčí, když zkusím po odpojení hadičky od spalovací komory tlak, tak nic... Pak jsem ještě zkusil vyšroubovat žhavicí svíčku jestli to žhaví a po přiložení na kostru taky nic, nakonec jsem ji zkusil samostaně natvrdo na baterku a žhaví jako blázen... takže teď jsem v koncích. Nakonec jsem ještě zkusil natvrdo na baterku to záložní čerpadlo a taky to nic nedělá...
Multimetr mám, ale nevím co kde měřit, odkud začít a pod... :evil:
Zkusím ještě v garáži najít ten třípolový vypínač...by mohl být i od stěračů...no uvidíme zítra...

/Slavnosti sněženek/

Web věnovaný mým strojům...syberia.webnode.cz
Web věnovaný našemu domečku na stromě www.domus-litomysl.cz
Moje ADRENALIN ZONE :D

PříspěvekNapsal: 21. 12. 2011 23:01 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: Ceska
Zacni merit od zdroje, dratek po dratku, kontroluj pruchod stavy pres kazdou pojistku, sroubek, proste vsechno. Totez se zemi. Nekdy staci i studenak a nejede to. Je to stary a chce to velkej proud, takze zoxidovanej kontakt treba na nejakym relatku muze prerusit vsechno.

Tak, jako jdes prstem po schematu, tak jdi s merakem po dratech. Najdes to.

PříspěvekNapsal: 22. 12. 2011 10:25 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: CZ
Nevím jak to originální na bufíku, ale to Hardi čerpadlo by mělo při zapojení vrnět. Zkus ho rozebrat, asi tam bude nějak poškozený ten přerušovací kontakt.

PříspěvekNapsal: 22. 12. 2011 21:53 
Závislý diskutér...

Přímo na topení 3 COB 1 za čističem benzínu je elektromagnetický ventil, který pouští benzín do trysky. Buď přivedeš benzín z přídavné nádržky samospádem, nebo pro dodávku benzínu z níže položené nádrže musíš sehnat elektrické benzínové čerpadlo, které napojíš na vstup čističe benzínu (možná by šlo použít i palivové čerpadlo ze staré Š 1203, které měly elektrické čerpadlo vzadu u nádrže). Tohle topení nemá žádnou automatiku, buď je zapnuté a topí nebo vypnuté a je zima. Má pouze žhavící svíčku od které chytne benzín, žádné další zapalování tady není. Při vypínání topení, které bylo v provozu je nutné přepínač z druhé polohy - provoz topení - přepnout přepínač do první polohy - větrání - a nechát spalovací komoru ventilátorem ochladit a až potom úplně vypnout.

PříspěvekNapsal: 27. 12. 2011 12:10 
Nováček v diskuzi

ŠMíra píše:
Pak jsem ještě zkusil vyšroubovat žhavicí svíčku jestli to žhaví a po přiložení na kostru taky nic, nakonec jsem ji zkusil samostaně natvrdo na baterku a žhaví jako blázen... takže teď jsem v koncích.

Jestli dobře koukám na to schéma, tak žhavička (5) je zapojená do série s kontrolkou (11). Když tam není kontrolka, tak to nežhaví.
Ono tohle „divný zapojení“ vlastně dává smysl – jinak by to při prasklý žárovce vypadalo, jako vypnutý; i když by to vypnutý nebylo.

V tovární verzi tam nejspíš byla „taková ta klasická“ bakelitová kontrolka se šroubovacím víčkem. Co v nich bylo za žárovky, kolem 2W? Takovou bych tam dal. Možná by místo ní stačil i kus drátu, ale snad tenkrát věděli, proč tam dávaj světýlko...

PříspěvekNapsal: 27. 12. 2011 12:20 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: Ceska
Jestli ja na to koukam dobre, tak ta kontrolka ma stavu, kdyz jede ventilator a je zemnena pres zhavici svicku. Cili kdyz odejde svicka, tak kontrolka nepojede. Kdyz nepojede ventilator, kontrolka nepojede. Kdyz tu kontrolku slusnu, bude juchacha. Nezda se mi, ze zhavici proud, kterej bude sakra velkej, by pustili pres nejakou pidizarovicku. Jednak by meli ubytek napeti pro zhaveni jako prase a druhak by ta zarovicka musela byt dimenzovana na zhavici proud, aby jeste k tomu svitila.

To se mi nezda. Ale nemam ted cas nad tim schematem bohuzel badat...

PříspěvekNapsal: 27. 12. 2011 12:49 
Opravdu ukecanej...

Ta kontrolka je opravdu jen kontrolka a nic přes ní neteče. Se žhavicí svíčkou je zapojená paralelně přes spínací relé a přes termostat. Pokud tam nebude, jen nebude vizuální kontrola. Podle celkového schéma elektroinstalace T603 je to:
Citace:
Vc - Červená kontrolní svítilna topení s kontrolní žárovkou 12 V, 1,5 W s paticí BA 9s umístěná vpravo dole ve sdruženém přístroji. Svíti, jestliže běží větrák topného přístroje, je-li v činnosti žhavicí svíčka popřípadě při některé poruše.

Celkové schéma elektroinstalace ve vozidle je zde: http://sestsettrojka.euweb.cz/el_instalace_t2603.htm.

PříspěvekNapsal: 27. 12. 2011 13:41 
Nováček v diskuzi

Mea culpa, já už od rána trochu nasávám a takhle to dopadá. Ta žhavička by v sérii se žárovkou vlastně moc nežhavila :roll:

PříspěvekNapsal: 03. 01. 2012 02:17 
Opravdu ukecanej...

Dovolím se vrátit se na samotný úvod diskuze. Nejrůznější zářiče na PB fungují, jak už název napovídá na principu záření. Tepelné vlny ohřívají přímo konkrétní předmět na který jsou namířený a ne okolní vzduch (nepočítám ztráty). Kdežto kliscký bufik ohřeje nejdříve vzduch a od teplého vzduchu se teprve ohřívají předměty (tedy Vy).
Pro topení v autě je určitě vhodnější ohřev vzduchu. Protože u zářiče pokud mezi Vámi a zářičem bude třeba jen papírová krabice, tak bedna bude teplá, ale Vy budete zmrzat.
Bufiky, které jsou tady vyfocené, jsou podobné těm, které jsou ve vojenských orličanských návěsech (v pekárně jedno, ve štábáku jsou dokonce dvě). Pamatuji si, že jsme pustili jednoho bufika - venku bylo dobře -25 a uvnitř během chvilky krásných 5°C možná víc. Nevím jaký je tam typ toho bufika, ale pokud si tenhle ten nainstaluješ do Uaze, vytvoříš si pojízdnou saunu se znakem náprav 4x4 :D . Hele kempu dobrá atrakce a holky se při vstupu budou svlékat samy od sebe :D

PříspěvekNapsal: 25. 01. 2012 13:32 
Opravdu ukecanej...

Tak jsem se pomaličku taky dostal k zástavbě svojeho bufíku a řeším problém: může bufík pracovat ve svislé poloze ? Všude je montovaný naplocho, ale mě nejlíp vychází montáž na výšku. Nenapadá mě důvod, proč by to něčemu vadilo, ale stejně .... co myslíte ?

PříspěvekNapsal: 25. 01. 2012 14:31 
Opravdu ukecanej...

To by chtělo podle dokumentace. Většinou byly v dokumentaci nejen vodorovně (osa otáčení), ale i pootočení bylo přípustné jen v povoleném úhlu... Například Eberspacher B1L může být od vodorovné osy nakloněno o 30° a pootočení osy otáčení o 90°, ale vše jen v jednom směru. :wink:

PříspěvekNapsal: 25. 01. 2012 15:02 
Opravdu ukecanej...

Hmm, v české dokumentaci k BN-4 je jen že "zástavba topení do vozidla podléhá schválení výrobce". Ale máš pravdu, v dokumentaci k tomu B1L jsem teď našel, že při větších odchylkách od vodorovné polohy není plynulá činnost garantována. Tak škoda :cry:

PříspěvekNapsal: 29. 03. 2012 16:18 
Okomentuju vše :-)

Někdo nějáké zkušneosti s bufíky co se monotvaly origo do 452? jak starší na samospád tak i ty novější na elek čerpadlem?

Já mám ten s tim ele čerpadlem ale jaksi mi nešlape nevíte kde by mohlabejt závada? a taky jak se tyto bufíku udržíjí? auto bylo v nz a nikdo ho nikdy nepoužil takjestli neni i chyba nikde jinde.

PříspěvekNapsal: 29. 03. 2012 19:52 
Okomentuju vše :-)

Ani ho raději nezkoušej zprovoznit, nechceš-li shořet. I v ČSLA byl zákaz ruské benzínové bufíky používat pro jejich nespolehlivost a nebezpečnost. Jestli ho tam mermomocí chceš, dej tam z T603 nebo T613, ty jsou spolehlivé.

KVH Sanites Car Beroun http://www.kvhberoun.cz

PříspěvekNapsal: 30. 03. 2012 19:23 
Opravdu ukecanej...

O jaký Bufík se jedná ? Ohřev kabiny nebo motoru ?
Honza 001 píše:
Někdo nějáké zkušneosti s bufíky co se monotvaly origo do 452? jak starší na samospád tak i ty novější na elek čerpadlem?

Já mám ten s tim ele čerpadlem ale jaksi mi nešlape nevíte kde by mohlabejt závada? a taky jak se tyto bufíku udržíjí? auto bylo v nz a nikdo ho nikdy nepoužil takjestli neni i chyba nikde jinde.

P V3S R 3AT
m 72
UAZ 452

PříspěvekNapsal: 30. 03. 2012 19:59 
Nováček v diskuzi

K tomu topení 3COB1, opravdu může běžet buď s čerpadlem nebo na samospád benzínu. T 603-1,2 to tak měly. K ovládání je používán dvoupolohový spínač na světla, první poloha větrák, druhá poloha přes pojistku spíná proud na bimetal /pojistka proti přehřátí, sepne na kostru a vyrazí pojistku na topení /, redukční el. mag. ventil, příp. na čerpadlo a přes thermostat na ovládací kontakt relé, které spíná proud na žhav. svíčku.
Kontrolka funguje tak, svítí při větrání, když se zapne topení, při žhavení zhasne a když thermostat vypne žhavení /topení dosáhne určité teploty/, tak se rozsvítí a signalizuje chod topení. Když se topení vypne vypínačem /pozice 0/, thermostat pouští proud na ventilátor a při dochlazení se obvod rozpojí, ventilátor se vypne a kontrolka zhasne.
Při správném zapojení, může být problém v thermostatu anebo relé, když to nežhaví. U pumpy a el. mag. ventilu asi bude problém ve ztvrdlých mebránách, pak čerpadlo ani ventil nefugují. Rozebrat, vyčistit, dát nové mebrány. Možná bych našel tel. na člověka co je vyrábí.
Osobně bych použil modernější topení z T 613, BN4 nebo BN4/1. Je bezpečnější, výkonnější a hlavně se dá regulovat thermostatem, na nejmenším výkonu se dá topit celou noc při spotřebě cca 0,4l/hod. Měl jsem ho zabudované nastálo v M 461 a naprostá spokojenost. Benzín jsem odebíral přímo z nádrže. Zapojení el. instalace je sice složitější /nutno použít origo vypínač/, ale rozdíl je propastný.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny