GAZ KLUB ČR - DISKUZNÍ FÓRUM

Diskuze všech příznivců vozidel z východu
Právě je 17. 02. 2018 21:32

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 14. 07. 2009 22:35 
Opravdu ukecanej...

Člen OS GAZ KLUB ČR?: NE
Státní příslušnost: ČR
Cestou po zakoupení auta jsem při větších nerovnostech tankodromu zvaného české silnice zaregistroval drčení horního dílu dveří. Je možný že jsou nahoře vyhnutý?... popř jak je narovnám zpátky?... mám použít hrubou sílu?... technologie zpětného ohýbání?... nebo se dají štelovat? Jak?...
Stejný problém je se zadním pravým křídlem, které po zabouchnutí drží jen nahoře a dole se musí opravdu silou zatlačit aby zámek zacvaknul...
Asi blbosti ale radši se ptám, než něco nenávratně zničit... a hlavně až se najde podobnej ňouma, co začíná jako já, tak ze sebe nebude muset dělat pitomce, přečte si to tu a bude moct dělat machry :lol:

/Slavnosti sněženek/

Web věnovaný mým strojům...syberia.webnode.cz
Web věnovaný našemu domečku na stromě www.domus-litomysl.cz
Moje ADRENALIN ZONE :D

Naposledy upravil ŠMíra dne 14. 07. 2009 23:01, celkově upraveno 3

PříspěvekNapsal: 14. 07. 2009 22:49 
Opravdu ukecanej...

Další věc co mi není jasná je takový bazmek na spodku auta... je v něm závit a vypadá to že do něj má být něco našroubováno...je to šestihran a končí někde uvnitř čehosi (v mechanismech aut se začínám teprve orientovat, ale svému vozítku chci porozumnět do šroubečku :cry: )
Honza se na to přes mail díval ale nějak jsem z jeho popisu nepochopil k čemu to je a jestli je to v pořádku... je to volně... ten plíšek na dvou šroubech dle mého onomu bazmeku brání vypadnout..

Přílohy:
cotoje.JPG
cotoje.JPG [ 138.21 KiB | Zobrazeno 5221 krát ]
13.7.09 150.jpg
13.7.09 150.jpg [ 223.78 KiB | Zobrazeno 5221 krát ]
13.7.09 149.jpg
13.7.09 149.jpg [ 200.29 KiB | Zobrazeno 5222 krát ]

/Slavnosti sněženek/

PříspěvekNapsal: 14. 07. 2009 23:49 
Závislý diskutér...

Ten bazmek je (měl by být) ve skutečnosti hadička, kterou vazelina putuje od chybějící maznice 4 ke spojkovému ložisku 3 uvnitř spojky.
Příloha:
Poznámka: schema spojky
spojka_374.jpg
spojka_374.jpg [ 50.06 KiB | Zobrazeno 5214 krát ]

To, že maznice chybí znamená, že spojkové ložisko, které zajišťuje rozpojování spojky a řazení, asi není namazáno a hrozí zničení jeho i spojky.
Doporučují sundat spodní kryt spojky - pozor, bývá zaklíněn mezi motor a spojku, je třeba trochu povolit trojúhelníkové kotvy na bocích motoru. A pak zkontrolovat, zda je ložisko čisté a dobře namazané. Pak odpojit od něj hadičku a vyčistit jí. Pokud nějaký bordel bude i u ložiska (nebo v něm), nezbude, než sundat převodovky, ložisko vyndat, vyčistit a znovu namazat.Pak si sehnat novou maznici a připojit ji dle návodu.

Na fotkách to vypadá takto:
Spojkové ložisko:
Příloha:
Poznámka: Spojkové ložisko vytažené ze spojky
SpojLozisko.jpg
SpojLozisko.jpg [ 71.19 KiB | Zobrazeno 5214 krát ]

Maznice spojkového ložiska na svém místě:
Příloha:
Poznámka: Maznice spojkového ložiska na svém místě
MazniceSpojLoziska.jpg
MazniceSpojLoziska.jpg [ 53.36 KiB | Zobrazeno 5214 krát ]

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 06:34 
Opravdu ukecanej...

A do pr... , :shock: no pěkný ... díky moc za info...z maličkosti se stává věc zásadní... ještě se zeptám, má být nějaké těsnění kolem hadičky v prostupu do prostoru spojky?... teď je to tam navolno(matkou na hadičce lze pohybovat asi o 5mm na každou stranu) a nezdá se mi, že by tam měla být díra kudy se práší a mohla by se tudy za deště dostávat voda a bláto...

/Slavnosti sněženek/

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 09:28 
Okomentuju vše :-)

Míro v klidu neplaš, zas tak hořlavý to neni. Je vidět že jsem dlouho neležel pod uazem, páč sem si myslel že ta maznice je vejš :roll: ale podezření sem měl. Ono to funguje tak že v tom kloboučku máš vazelínu a vždy jednou za 1/2roku ji pootočíš, záleží jak moc drasticky s tim jezdiš, aby se vazelína protlačila na ložisko spojky. Vzhledem k tomu že ta tvoje sanita je NZ tak to zas takovej zásadní problém ještě nebude :) ten šusplech je teda na bocích trochu pakárna neb se musí heferem trochu přizvednout motor... :roll: jinak pokud budeš shánět maznici poptej se kluku kolem volh 21, je to stejná maznice,takže předpokládám že nic nesehnatelnýáho by to nebylo :)

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 09:33 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: CZ
Tuším, že to těsnění tam žádné není, ani na výkrese není. Našroubováním maznice se pak hadička k tomu plíšku upevní a navolno nebude.

S tou vodou a blátem to není až tak, minimálně další dírku(y) bys měl mít na dně toho spodního plechového krytu setrvačníku, aby ti odkapávající olej nemastil spojku.

Příloha:
33.jpg
33.jpg [ 153.37 KiB | Zobrazeno 5181 krát ]

Jestli budeš ten plechový kryt (zeleně) sundávat, povolíš šrouby na těch trojúhelníkových kotvách (modře) a pořád to nepude dolů, musíš ty šrouby vyndat celé. Ty červeně označené místa jsou sice v katalogu nakreslené jako drážky, v reálu tam ale možná budou jen díry. Tož to jen taková drobnost, ušetříš si při demontáži pár sprostých slov : )

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 12:56 
Opravdu ukecanej...

Teda chlapi když bude takováhle podpora, nic není nemožné :)... kam se hrabe servis :D

teď jsem ale v haji s časem min na měsíc, tohle zkusím najít doma ... nějaké mazničky se mi tu válí, ale nevím zda je najdu a budou pasovat... :twisted:

/Slavnosti sněženek/

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 12:57 
Opravdu ukecanej...

dvk píše:
S tou vodou a blátem to není až tak, minimálně další dírku(y) bys měl mít na dně toho spodního plechového krytu setrvačníku, aby ti odkapávající olej nemastil spojku.

Tak to abych radši neparkoval u kámoše na jeho nově dlážděném výjezdu :)

Jinak jak ty dveře, dá se to nějak rozumně srovnat abych nic nezničil?...

/Slavnosti sněženek/

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 13:17 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: CZ
ŠMíra píše:
Tak to abych radši neparkoval u kámoše na jeho nově dlážděném výjezdu :)
Právě naopak, jak tady už někdo někde psal, jakmile není pod autem flek, je třeba dolít olej . ) Přecejenom je to starý vůz.

S těma dveřma to máš jak s tou trojkou - není to závada, ale vlastnost. Drnčící dveře, přepážka, kryty všeho možného, kastlík, dekl topení, ..., ... Osobně se mi osvědčilo na silnici odpojovat přední kola - díky netočícímu se přednímu kardanu jsou vibrace v kabině 5x menší.

Tu nedovírající půlku zadních dveří jsem řešil taky (mám ale dveře ťuknuté), takže přiměřenou sílou dveře narovnat a pak poštelovat ten plech na prahu, do kterého zapadají hašpy dveří.

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 15:32 
Okomentuju vše :-)

Míro ty zadní dveře seštoluješ pomocí šroubů na pantech trochu je povol a zkus povysadit směrem na horu... přinejhošim se ti na ně kouknu na podzim až dorazíš :)
jinak co se týče těch bočních dveří tak to míra myslí trošku jinak... on ten horní díl dveří je cca 2 cm vyhnutý ven takže je tam fuka která dělá klam jako že jsou nedovřené :?

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 16:07 
Ještě k tomu spojk. ložisku.
Pokud by už nebylo v kondici, dá o sobě celkem hlasitě vědět. A to tak, že při nastartovaném motoru a stojícím autě se ozývá hodně nepříjemný kovový zvuk. Prostě jako že drhne kov o kov. Po sešlápnutí spojky tento zvuk přestane. Tak pokud ti to žádné pazvuky nevydává, bude pravděpodobně v pohodě a stačí doplnit "štauferku" s ložiskouvou vazelínou a utažením natlačit mazivo do ložiska. Před tím, ale určitě zkontroluj co všechno je v té hadičce. Jinak to spolu s vazelínou natlačíš do ložiska. A to bude mít významný negativní vliv na jeho dobrou kondičku :D

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 20:42 
Opravdu ukecanej...

Honza 001 píše:
....jinak co se týče těch bočních dveří tak to míra myslí trošku jinak... on ten horní díl dveří je cca 2 cm vyhnutý ven takže je tam fuka která dělá klam jako že jsou nedovřené :?

Přesně tak... asi je jako zavřu ale vrazím tam trámek aby byly nedovřený a budu tlačit na horní část dveří(rám okna) a doufat, že se to srovná ... nemůžu tak zničit panty?...

/Slavnosti sněženek/

PříspěvekNapsal: 15. 07. 2009 20:49 
Opravdu ukecanej...

Jirka L. píše:
Ještě k tomu spojk. ložisku.
Pokud by už nebylo v kondici, dá o sobě celkem hlasitě vědět. A to tak, že při nastartovaném motoru a stojícím autě se ozývá hodně nepříjemný kovový zvuk. Prostě jako že drhne kov o kov. Po sešlápnutí spojky tento zvuk přestane.

No Vasil si vrní jak koťátko a nic nepřirozenýho se neozývá, takže ložisko bude asi ok , do matky jsem zatím chytnul štroubek, ať do toho neleze bordel a jdu na vedlejší forum optat se kde se dá ta štauferka sehnat...
Doma jsem jich pár našel ale povětšinou to jsou z prvorepublikových mašin a podobně a mají moc velký závit....

Ale narazil jsem zase na další podivnost a to na kardanu pohánějící přední nápravu.. jak do sebe pasují ty dva díly tyčí, docela kvedlají a je tam vůle do boku.. má to tak být?... už bylo pozdě a po dešti tak jsem se nechtěl plazit s fotákem v blátě, ale kdyžtak to pak nafotím...

/Slavnosti sněženek/

PříspěvekNapsal: 16. 07. 2009 12:49 
Štauferku nějakou seženeš. Není to až tak neobvyklý závit.

S tou přední kardankou tě asi zklamu. Jinak o kardankách zde byla poměrně rozsáhlá diskuze.
Myslí, že v části UAZ 452 nebo v části UAZ všeobecně. Pokud má vůli jakou popisuješ, tak jsou vynačkané drážky drážkovaného hřídele. To je v tom spojení těch dvou trubek. Ta drážkovaná hřídel slouží k tomu aby se při pérování mohla měnit délka spojovacího hřídele. To drážkování opravit nelze. Jediná možnost je nová kardanka. Ale pokud to nějak moc nevibruje, tak se stím dá jezdit.

PříspěvekNapsal: 03. 08. 2009 20:19 
Opravdu ukecanej...

1. Záhada ohnutých dveří vyřešena... s kámošem jsme je ohli na hulváta v ruce :)... jeden držel u pantu, druhý v okynku a oba jsme zatlačili na odstávající horní roh a je to :)... co jsem laboroval jak na to, tak otázka 10 sec strachu a je to :)...
2. Chybějící maznička nahrazena kuličkou na tlakovou maznici co je na pantech dveří, u ložisek řízení a pod... jak bude čas nafotím...

Další věc je chybějící sítko v palivové nádrži za spolujezdcem, kde jej sehnat, popř nahradit?...

/Slavnosti sněženek/

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny