GAZ KLUB ČR - DISKUZNÍ FÓRUM

Diskuze všech příznivců vozidel z východu
Právě je 25. 05. 2018 01:19

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Podlaha a čalounění v sanitce
PříspěvekNapsal: 17. 09. 2012 07:40 
Opravdu ukecanej...

Člen OS GAZ KLUB ČR?: NE
Státní příslušnost: CZ
Ahoj Viktore, vpodstatě to samé mám taky v plánu, protože mám v háji podlahu a budu do UAZika přehazovat nějaké detaily ze sanity. Interiér jsem takhle demontoval taky na mojí druhé sanitě se stejným výsledkem. Asi se předpokládala životnost v boji pár hodin, tak je kvalita a použité materiály nezajímaly :mrgreen:

Po konzultaci s kamarádem dřevostavařem jsem koupil roli rockwoolu - minerální vata - tloušťky 4cm, v roli je tuším 12 m2 a stála kolem pětistovky. Do těch výplní to nacpu, zašprajcuju případně nějakýma provázkama a zadekluju panelama interiéru. Polystyrén mi nebyl doporučen, jednak nejde ohýbat, druhak hoří a zatřetí by to prý v autě "vrzalo" a pořád pracovalo, drolilo se atp.

Ty škvíry zatmelit normálně karosářským PU tmelem.

P.S. Zkoušel ses v takhle odstrojeném autě proletět po polňačce ? To je teprv hukot :wink:

PříspěvekNapsal: 17. 09. 2012 10:40 
Závislý diskutér...

U minerální vaty bych se bál, že se bude drolit a pouštět vlákna skrz čalounění - užil jsem si toho teď při rekonstrukci střechy baráku.
A nevím, zda ji provázky udrží na místě, zejména v terénu.
Nebyli by lepší tzv podlahové desky? Jsou tvrdé, lépe tlumí hluk a vibrace. A i u nich bych se pokusil o nějakou penetraci povrchu lepidlem - aby nepouštěli vlákna.

Také se u vaty bojím toho, že bude nabírat vodu/páry. V baráku se kvůli tomu dávala parozábrana = igelit.

Co se tyče polystyrénu, mám pocit, že ten fasádní je nějak upraven pro zvýšení odolnosti proti ohni. Ohýbat se moc nedá, takže ohyby v rozích by se museli vyrobit ze slepených kousků. Ale u něj nevím, jak je to s tlumením hluku.

A teď aby si člověk vybral: jedno pouští vlákna, druhé netlumí hluk a možná hoří a třetí je drahé :(

Viktor

PříspěvekNapsal: 17. 09. 2012 20:40 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: ČR
Viktore tak to čumím jak jelen, že jsou žlábky i uvnitř mě nenapadlo ani náhodou!!! Co takhle zkusit molitan? Je levnej a když to natřeš chemoprénem tak to bude držet určitě, otázka je jak to je pak s vodou co do auta, ať chceš nebo nechceš stejně zateče... nebo ještě jsou takový desky z pěnovýho plastu v různých šiřích, kde se to dá sehnat ale nevím, to nesaje určitě... taky na chemopren, by to mělo držet, pokud to teda chemopren nesežere... jako dávat 600,- za m2 je blbost...

/Slavnosti sněženek/

Web věnovaný mým strojům...syberia.webnode.cz
Web věnovaný našemu domečku na stromě www.domus-litomysl.cz
Moje ADRENALIN ZONE :D

PříspěvekNapsal: 17. 09. 2012 21:00 
profesor

A co pánové klasický filc? :roll: Dal jsem jej v tl. 2,5 cm do volhy pod gumové koberce v kabině i kufru a zatím plná spokojenost. 10 m balík šíře 200 cm vyjde cca na tisíc zdejších peněz. Já ho sice neměl důvod lepit, ale chemoprenem jistě půjde. Jestli a jak ochotně hoří jsem pravda zatím nezkoušel a ani nebudu, nemusím vědět všechno. Nasákavost tam určitě bude, ale chce to v kastli nejdřív utěsnit plastickým tmelem místa kudy teče a pak občas větrat ... :)

PříspěvekNapsal: 18. 09. 2012 06:55 
Opravdu ukecanej...

Filc by mohl být dobrý, jen nesmí navlhnout. My jsme ho měli (tl. 10mm) jako odhlučnění interiéru v Octávce při cestě Norskem a tlumilo to fakt super. Akorát jak to na začátku navlhlo, tak už to do konce výletu pořádně nevyschlo :D Na druhou stranu, když jsem rozebíral interiér sanity, tak vyloženě navlhlé byly jen izolace na stropě od zatékání a jinak byl ten papundekl všude ok.

PříspěvekNapsal: 22. 09. 2012 07:08 
Závislý diskutér...

Molitan a filc budou nejspíše nabírat vlhkost/vodu a nevím, zda molitan vydrží vedro/mraz i s tou vlhkosti :(

Vypadá to, že jednodílné řešení jen tak nenajdeme :(

Co kdybychom zkusili funkce tepelné a protihlukové izolace oddělit?

V Hornbachu jsem viděl sendvičovou tepelnou izolaci od DAPE ( http://www.dape.cz/content.php?article=15 ). Je to ohebné, z obou stran kryté alobalem, nenabírá to vodu a 10x1m stojí 2000.
Mohlo by se to použit jako tepelná izolace? Třeba jako bodově nalepené "desky" na strop a stěny.

Co ale použit na tlumení rezonancí a hluku? Zatím jsem neviděl nic lepšího, než to, co tam bylo :( (těžké, nepružné a impregnované tak, že moc vody nenabírá).

Navíc muselo by se to nalepit celoplošně. A to také nevím, čim: aby to vydrželo +80 - -30C, vlhkost a vibrace po dobu dalších 20let :)

Ze zoufalosti mě napadlo tam nalepit třeba kusy lína/PVC :?

Zkusím projet obchody s autodíly. Třeba mi něco navrhnou...

Viktor

Přílohy:
19092012360a.jpg
19092012360a.jpg [ 191.45 KiB | Zobrazeno 3590 krát ]

PříspěvekNapsal: 22. 09. 2012 18:11 
Nováček v diskuzi

Dodnes se používá na potlačení vybrací a rezonancí u aut asfaltová lepenka /bitumen/ Samozřejmě v modernějším pojetí, je už samolepící a někdy i s al folií. Ale pořád to vzdáleně připomíná naši Ipu. Nevím jestli se to dá koupit v metráži, ale jako nd se běžně dodávají různě velké samolepící šablony. Bohužel cena není rozhodně lidová.

Jinak jsem pátral co použít na odhlučnění a očalounění kabiny vejtřasky, tak aby to nestálo majlant. Zjistil jsem to co vy. Buď to stojí majlant anebo pro auto nepoužitelný. Tak jsem volil kombinaci silného koberce, sololitu, molitanu a koženky.

Teď jsem si ještě vzpomněl. Jako izolaci jsem viděl na plech nastříkanou /montážní?/ pěnu.

PříspěvekNapsal: 22. 09. 2012 23:14 
Diskutér...

Státní příslušnost: slovensko
Zdar.Iba tak ma napadlo nastrihat a nalepit obycajnu karimatku.Vlhkost nesaje a tepelne izoluje.Je ich treba viac,ale daju sa zohnat celkom lacno.Teraz som kupil kus za 4€ a ma rozmer 200 X 75 X 0,8cm.

PříspěvekNapsal: 23. 09. 2012 10:04 
Závislý diskutér...

Pokračoval jsem v hledání a narazil jsem na docela zevrubný průzkum zateplení-odhlučnění vozidla:

http://www.daciaclub.cz/clanek/odhlucne ... epomoci-16 :shock: 8)

Je to včetně návodu na montáž. takže i s praktickými zkušenostmi.

Že bych také šel do Sikadampu pro odhlučnění? :idea:

Anebo použit nějaký nástřik - koroze na střeše a bocích byla naprosto minimální a přilnavost by mohla být lepší...

Viktor

PříspěvekNapsal: 23. 09. 2012 13:40 
Nováček v diskuzi

[quote="Viktor Dražan"

Že bych také šel do Sikadampu pro odhlučnění? :idea:

Jestli jsem počítal dobře, tak m2 vyjde na cca 1370kč :shock: :roll:

PříspěvekNapsal: 24. 09. 2012 22:32 
Závislý diskutér...

Podnikl jsem další průzkum hobby marketů a objevil jsem materiál na pohled velice podobný originálnímu odhlučnění/zateplení - Hobru. U ni ale očekávám vysokou nasákavost (je určena na suchý podklad pod plovoučky), musela by se složitě impregnovat. A kdo by to pak dýchal?

Napadlo mne ještě pro tlumení hluku nalepit na plechy nějaké PVC. Třeba 3mm silné. Nepropouští ani nenabírá vodu a je elastické. Teoreticky by plechy neměli pod tím plošně nalepeným PVC korodovat - když vydrželi 20let pod lepidlem i ruskou Hobrou.

Pak pro zateplení použit ten Arktik. Lepit ho jen bodově - aby zůstával na místě.

A pokud by s tímto systémem neměl někdo špatné zkušenost, zbývá poslední problém: jaké použit lepidlo? Na tu plochu aby je člověk kupoval v kyblíku a nanášel válečkem. Nabízejí se různé odrůdy Chemoprénu. Vydrží Chemoprén teplotní extrémy (+80 - -30C) a vibrace po delší dobu?

Viktor

PříspěvekNapsal: 24. 09. 2012 23:07 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: Ceska
Omlouvam se, ze coby majitel 31512 vam tady do toho kafram, ale kdyz jsem delal nasemu chamikovi terarko, tak na zadni stranu rozmeru cca 80x120 cm jsem nastrikal PU penu s nejmensi moznou expanzi, pote jsem to posypal raselinou a chamik ma na celej zivot (cca 4 roky) naprosto perfektni "skalu", po ktere lozi, nic to nenasakava, nehejbe se, lehky, levny. Ale, podminka je ta nizka expanze. Jinak bezna PU pena totiz jednak casem meni tvar (krouti se) a druhak pri nastrikani na neco ma tendence expandovat nerovnomerne a ma takovou silu, ze bezne rozbije i sklo, kdyz ji nastrikate treba v 5 cm vrstve. Proste povrchove ztuhne, uvnitr ale ne, pak najde nehomogenitu a nekde vyhrezne ven. To zpusobi nerovnomerny tlak ve ztuhle pene a bezproblemu to zdeformuje puvodni podklad. Takhle jsem zlikvidoval dve terarka, nez jsem to odladil. Dneska uz bych to v klidu nasplichal v tensi vrstve na plech, na to placnul neco trosku estetickyho a dal to neresil. PU pena lepi jako drak cokoliv na cokoliv pokud to neni mokre nebo mastne. Kvalitni pena se horkem neodparuje, jen je nutne ji chranit pred UV. Takze bud jak rikam to necim zaplacnout, nebo natrit. Kdyz se toho budu chtit zbavit, postrikat acetonem nebo toluenem a je to pryc v cuku letu. Sousedovi nejaky fanda zapenil postovni schranku a az soused dobublal, tak to proplachl acetonem a byl v pohode. Nicmene odtlumena ta schranka byla luxusne :lol:

Obcas k nam do firmy chodi nektere vyrobky v krabicich vycpane takovou napenenou hmotou, jsou to desky cca 2-3 cm silne, vypada to jako extrudovany polystyren, ale je to castecne mekke, jako by to byl polypropylen nebo polyetylen. Nevim, co to je, ale oblepil jsem s tim misto, kde mam v baraku kompresor a super utlum. A nenasaka absolutne vubec. Jen nevim, kde to sehnat v metrazi. Pouziva se to k baleni.

Preklizka na podlaze je podle mne neprekonatelna, v Boxerovi jsem ji mel 15 let a vydrzela uplne vsechno. Vic, jak guma. A da se sehnat ve nejruznejsich tloustkach. Sam mam v dilne ponk z preklizky 34 mm, vyriznute z podlahy namorniho kontejneru. Ta mne spolehlive prezije.

PříspěvekNapsal: 25. 09. 2012 07:02 
Opravdu ukecanej...

Ještě mě napadlo, možná už je to někde zmíněno výše - co takle mirelon ? Ten šedý, kterým se izolují trubky ? Tuším, že se to dělá i v panelech ... ?

Jinak ještě k motivaci ... osobně bych vůbec vzadu neřešil odhlučnění ale čistě tepelnou izolaci (no ono to spolu stejně bude vždy souviset). Vždycky mi přišlo, že 90% hluku jde od motoru. Zaizoloval jsem kryt motoru zevnitř i zvenku a byl to obrovský skok. I za jízdy třeba 80km/h - stačí vyřadit a najednou jako když se letadlo vznese do vzduchu ... ticho a klídek 8)

PříspěvekNapsal: 25. 09. 2012 09:55 
Závislý diskutér...

Já vím, že je to "reklama, atd. atp...", ale můžu poprosit o typ a značku té "kvalitní PU pěny s nejmenší možnou expanzi"?

Do pátku musím dát auto do kupy, protože chci jet na sraz. A v cisterně to není ono :(

Ještě dotaz: je ta pěna pružná? Nezačne se drolit kvůli vibracím a deformaci plechu při normálních nebo extrémních teplotách (+80 - -30C) plus různá tepelná expanze?

Díky,

Viktor

PříspěvekNapsal: 25. 09. 2012 10:11 
Opravdu ukecanej...

Státní příslušnost: Ceska
Tak znacku uz nevim, delal jsem to prede dvema lety. Nebyl to zadny noname z supermegagigaxeftu, koupil jsem ho ve stavebninach, na obalu uvedeno nizkoexpanzni a prodavac se dusoval, ze je opravdu hustej. Stal asi dve stovky a prodavac mel pravdu. Nedrobi se, je to pekne pevny. Myslim, ze vibrace mu urcite vadit nebudou a pracovni teploty jsou uvedeny na obalu nebo v technologickem listu. Ja myslim, ze bude na trhu vic vyrobku, jen se kouknout. Hlavne ne co levnyho.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny