GAZ KLUB ČR - DISKUZNÍ FÓRUM

Diskuze všech příznivců vozidel z východu
Právě je 17. 10. 2018 21:29

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: teploměr
PříspěvekNapsal: 22. 07. 2018 20:37 
Nováček v diskuzi

Člen OS GAZ KLUB ČR?: NE
Státní příslušnost: Česká republika
Dobrý den, chtěl jsem se odborníků zeptat, jestli je normální, že teplota při vypnutém a studeném motoru ukazuje 110 stupňů. Po zahřátí motoru to bude klesat na skutečnou teplotu? Díky.

Předmět příspěvku: Re: teploměr
PříspěvekNapsal: 24. 07. 2018 20:26 
profesor

Tipnul bych prepolovany budik ..

PříspěvekNapsal: 25. 07. 2018 09:11 
Opravdu ukecanej...

to asi ne Petře.ale spíše špatné čidlo a některé budíky ukazují naopak

PříspěvekNapsal: 26. 07. 2018 20:43 
Nováček v diskuzi

Ten původní co tam byl, když jsem to koupil také ukazoval 110 stupňů při vypnutém klíčku. Koupil jsem nový i s čidlem a ukazuje stejně. Možná špatná kostra na budíku?

PříspěvekNapsal: 27. 07. 2018 15:25 
Opravdu ukecanej...

Zase tak velký problém to být nemůže. Rozhodně to nevzdávej a neřeš to jako plno jiných borců, kteří tam místo originálu vrazili (jinak v podstatě dokonalý) budík a čidlo z českých vozů 60.let, neboli měřák zn. PAL.

Hned na začátku ale věz, že když je motor studený a klíček vypnutý, tak budík je (aspoň co já vím) na horním maximu, tedy těch 110C. Když klíček zapneš, ručička se přesune, a to docela zvolna, někam ke 40C. Jestli se tam nepřesouvá, je něco fakt blbě a moje cesta by byla následující:

Vyšroubuj ven to čidlo, dej ho někam do svěráku a na ponku si cvičně ten elektrický obvod baterie-budík-čidlo-baterie zapoj. Můžeš do toho někam zapojit ampérmetr nebo malou žárovku. Ta žárovka bude pro první zjištění lepší. Uvidíš, jestli to je vůbec "průchozí". Pokud nebude, zkus vyřadit čidlo nebo budík (proto ta žárovka). Prostě zjisti, jestli čidlo nebo budík není "úplně pryč". Nebo to můžeš současným avometem různě prozvonit atd... To je fyzika 7.třídy základní školy a ke gazu a podobným strojům stačí.

Na malou chvilku můžeš dokonce "cvrnknout" dvanácti voltama o budík. Půjde za roh, ale přežije to a zjistíš správné pólování.
Až tohle zkontroluješ, lehce nahřej zapalovačem čidlo a uvidíš co dál.

No a na ponku v klidu zjistíš, co to dělá. Stovky čidel jako Lojza jsem za život nepotkal, ale spíš na jeho vadu bych sázel na problém kostry. Zdánlivě ten problém neexistuje, ale pro ty malé proudy tekoucí budíkem to může být jinak. Jediné, s čím jsem se já osobně už nakonec smířil je, že budík ukazoval při provozních +- 80C skoro stovku a za horka a do kopce klidně i 110, ale teprve až po další chvíli plného céresu se rozvítila kontrolka z chladiče, která je údajně stavěná na rovných 92C.

Prostě si to nanečisto vyzkoušej na ponku, dřív nebo pozdějc to vychytáš, a pak:

1) Budeš mít jistotu, že obvod funguje a pak maximálně bude nějaký drobný problém "za" přístojovkou nebo cestou k čidlu od přístrojovky k motoru. A to jednoduše prozvoníš a najdeš.
2) Nejspíš navěky nebo určitě do smrti si budeš pamatovat, jak takovýhle prkotiny řešit :D :D :D

PříspěvekNapsal: 05. 08. 2018 20:28 
Nováček v diskuzi

Díky za rady. Byla to špatná kostra. Celé auto repasuji a tak tam bylo trošku více barvy než je zdrávo.

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny