GAZ KLUB ČR - DISKUZNÍ FÓRUM

Diskuze všech příznivců vozidel z východu
Právě je 17. 10. 2018 20:53

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prebrus kliky
PříspěvekNapsal: 10. 01. 2018 14:12 
Opravdu ukecanej...

Člen OS GAZ KLUB ČR?: NE
Státní příslušnost: Ceska
Ahoj,

mam motor 414.10, ceka mne generalka. Netusim, jestli klika je u vsech UMZ/ZMZ motoru z UAZu stejna, ale nevite nekdo zakladni rozmer hlavnich a ojnicnich cepu? Klika pujde na prebrus, pan Nieger mi doda saly, ale musim se domerit, na ktery brus s klikou pujdu.

V polskem manualu jsem vycetl, ze tolerance ojnicniho ma byt 57,750-57,737 mm a hlavniho 63,750-63,737 mm, ovsem nevim, jestli to plati i pro 414.10.

Vuli cep/sal rusove doporucuji na 0,15, jenze pokud i saly delaji na kovadline, nemam sanci se dopasovat. Kdyz jsem kdysi delal kliku u Forda, tak jsem mel takove plastove tycinky, vlozily se mezicep a sal, utahlo se to a pak pri rozebrani se zmerila sire "placky", coz urcilo velikost mezery. Podle konkretnich salu se cep dobrusoval tak dlouho, az byla kyzena vule. Delal mi to kamos brusic pred 25 lety, uz nezije. Neco takoveho tezko mohu po brusirne dneska chtit. nebo se pletu?

Kdo jste uz kliku na novejsim motoru delali, z jakeho rozmeru jste vychazeli?

Diky moc.

Předmět příspěvku: Re: Prebrus kliky
PříspěvekNapsal: 10. 01. 2018 20:45 
Opravdu ukecanej...

Tak ti to napíšu takto,klikovka má nějaké rozměry a brousí se o 0,25mm dolů brusiči to vědí a znají pak se oblednají příslušné šálky na 1ní,2hý 3tí výbrus ten bývá značem třeba -0,25mm,-0,50mm ap.co je na tom divného a nebo nepochopitelného at je to klika Gaz,žuk,volha vše se brousí po čtvrtce podobně i válce

PříspěvekNapsal: 10. 01. 2018 21:12 
Opravdu ukecanej...

Ale samozrejme, ze takto to funguje, ale:

1) poptal jsem nejake brusirny a vsude mi rekli, at jim radeji rozmer dodam, ze vlastni tabulky nemaji. Pritom u standardnich klik brusirka obvykle udela prebrus a doda i saly prave proto, aby to sedelo i v tolerancich.

2) ptam se, jestli kliky do motoru pro UAZ maji vzdy stejny rozmer zakladniho brusu, i kdyz jsou rozdily ve vrtani valcu. Bohuzel totiz jsem sehnal jen tyto jedine rozmery a to v polskem manualu (ve stejnem, ceskem, manualu je zrovna tato kapitola uplne vynechana), ktery je od starsiho typu motoru.

3) ptam se, jaka je s tim zkusenost, protoze saly i brusy maji urcitou toleranci a Rusove doporucuji pro udrzeni spravneho filmu (a tlaku) oleje drzet vuli 0,15 mm mezi cepem a salem. U cepu je to snadne, lze ho bud navarit a nachromovat, nebo brousit. Ale kdyz koupim saly, tak s temi neudelam lautr nic a o vyrobni toleranci jsem se nic nedozvedel. Muze se stat, ze jeden vyrobce je bude mit v jine toleranci, nez druhy.

Proto jsem zminoval moji zkusenost s prebrousenim kliky u V6 z Forda, kde po premereni temi plastickymi merkami se ukazalo, ze saly byly silnejsi, nez bylo na nich uvedeno a tedy bylo nutne lehce pribrousit kliku, aby sedela vule, jinak by se to mohlo pridrit, mekky povlak na salu by sel do kytek a pak uz je to raz na raz.

Sice tento 414.10 neni zadny vysokotlak, ale pokud se brus zmasti, tak to muzu za cas delat znovu. Pokud nekdo treba bral saly od pana Niegera a rekne, ze v brusirne XY mu to udelali podle jejich tabulek a vsechno v cajku, budu nadmiru vdecny.

PříspěvekNapsal: 10. 01. 2018 21:37 
Opravdu ukecanej...

ježiši kriste radialní vůli o 0,15mm kde jsi to viděl ?na klice vůle mezi čepy a šálky do 2 stovek jinak to zahoď každý normální a zkušený brusič nabrousí kliku nejvíce jak do -2 stovek a šálky jsou vyrobeny na nulu a pak musíš zapasovat, ja se toho nadělal pokud je zájem o radu tak na 723 257 149

PříspěvekNapsal: 10. 01. 2018 23:09 
Opravdu ukecanej...

Polsky manual, Tabulka 4, strana 112.

V ruskem manualu je to strana 63.

Zrejme se jedna o maximalni pripustnou vuli. Ale kolik ma byt minimalni po prebrouseni, aby se lozisko nepridrelo s danym olejem, to jsem nenasel. U jinych motoru, co vim, se dela 0,05-0,1 mm. Budu se modlit, aby ta vyndana klika nemela moc doskrabane cepy a dalo se to omerit.

Zitra brnknu, diky.

PříspěvekNapsal: 12. 01. 2018 22:48 
Opravdu ukecanej...

Tak uz je v tom jasno. Pan Nieger mi napsal, ze zakladni rozmer je 64,00 a 58,00 mm, pricemz saly jsou v rozmezi 0,25-1,50 mm. Tim padem potvrdil informaci z manualu. Jen mne prekvapilo, ze Rusove pocitaji zakladni rozmer bez salu, takze uz zakladni brus je pak o ctvrt milimetru mene. No, proste je to tak. Na U.S. motorech se zakladni brus pocita na zakladni saly s 0,00 mm.

Radialni vule pri brouseni pak standardni, tedy nejlepe 0,05-0,1 mm max. Merena dovolena maximalni pak 0,15 mm, ale na to se to samozrejme nebrousi.

Všechny časy jsou v UTC + 2 hodiny